Про колекцію стародруків

 

Покажчик за абеткою

 

Хронологічний покажчик

 

 

Каталог стародруків ботанічної літератури, що зберігаються у фондах Наукової бібліотеки Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, підготовлений її співробітниками на чолі з Н.Г. Кривольченко, є непересічною подією для флористів, систематиків, науковців інших профілів ботанічної науки, які займаються дослідженням рослиного світу в Україні.

Каталог, який зацікавлений читач тримає в руках, дозволяє уявити неабияке багатство стародруків, репрезентованих у фондах Наукової бібліотеки Інституту ботаніки. Нещодавно у 2007 р. світ відзначав 300-річчя від дня народження видатного шведського ботаніка Карла Ліннея. Своїми працями, насамперед такими, як «Systema naturae», «Philosophia Botanica», він залишив глибокий слід у ботанічній науці, який сягає XXI століття і дотепер впливає на формування світогляду сучасних дослідників флори і рослинності. Наукова бібліотека Інституту ботаніки володіє чи не найповнішою збіркою творів К. Ліннея в Україні, яка представлена в Каталозі стародруків 16 назвами. Серед них і вищезгадані «Systema naturae» видання 1756 р. та 1788 р., «Philosophia Botanica» видання 1770 р., а також «Genera plantarum», 1764 р., «Termini botanici» 1781 р. та інші праці видатного вченого. Під час проведення у Києві виставки, організованої амбасадою Швеції в Україні і присвяченої 300-літтю К. Ліннея, зібрання його праць з фондів Наукової бібліотеки Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України прислужилися основою експозиції.

Гордістю колекції стародруків, охарактеризованих у Каталозі, є робота попередника К. Ліннея професора Паризького ботанічного саду Й. Турнефора «Institutiones rei herbariae» 1700 р., в якій подана класифікація рослин за будовою квітки. Доволі цікавою і рідкісною є робота сучасника К. Ліннея Н. Неккера «Methodus muscorum per classes, ordines, genera ac species» 1771 р.

Перелік усіх стародруків не є завданням переднього слова, які увійшли до Каталогу. І все ж варто відзначити, що до цієї колекції входить чимало робіт, присвячених грибам і лишайникам. Так, безперечно, її окрасою є класичні праці Х. Персона «Icones et descriptiones fungorum minus cogniforum» видання 1798 р., «Micologia Europaea» видання 1822–1828 рр. та Е. Фриза «Systema mycologicum» видання 1830 р. Вони є наріжним каменем для вживання багатьох правил ботанічної номенклатури стосовно грибів. Корисними, принаймні в історичному плані, залишаються для ліхенологів роботи Е. Ахаріуса «Methodus qua omnes detectos lichenes» видання 1803 р. та «Synopsis methodica lichenum» виданя 1814 р.